Люди з дуже небезпечної країни: Чехія ускладнила в’їзд українцям

Люди з дуже небезпечної країни: Чехія ускладнила в’їзд українцям

Уряд Чехії вирішив створити нову категорію країн з «дуже високим ризиком». Україну та низку держав внесено в цю групу. Про зміни розповів міністр закордонних справ Чехії Томаш Петршічек.

За його словами, дії чеського уряду продиктовані побоюванням нових штамів коронавірусу. До країн з дуже високим ризиком також увійшли Словаччина, Великобританія, Іспанія, Португалія, країни Балтії, Словенія та Ірландія.

З п’ятого лютого українці будуть змушені пред’явити на кордоні негативний PCR тест на коронавірус. А також заповнити онлайн анкету.

Пред’явлений тест повинен бути зроблений не раніше, ніж за 48 годин до в’їзду. Окрім цього, по приїзду до Чехії не раніше, ніж через 5 днів необхідно зробити на території Чеської Республіки повторний тест на коронавірус.

До отримання результатів повторного тесту українцям слід перебувати на домашній самоізоляції, а поза домом носити респіратор FFP2 упродовж 10 днів.

Роз’яснення Міністерства закордонних справ Чехії у фейсбуці:

Od pátku 5. 2. vstoupí v platnost nová cestovatelská mapa. Nově se zavání tmavě červená skupina velmi rizikových zemí z hlediska nákazy koronavirem.

? NÍZKÉ RIZIKO: Bez omezení po návratu do ČR. Mezi zelené státy patří — Australský svaz, Korejská republika, Nový Zéland, Singapurská republika, Thajské království, Vatikánský městský stát.

? STŘEDNÍ RIZIKO: V případě cest z oranžových zemí bude povinnost předložit před vstupem do ČR antigenní nebo PCR test ne starší než 48 hodin. Při cestách je zároveň povinnost vyplnit elektronický příjezdový formulář, jehož vyplnění bude společně s testem při vstupu kontrolováno. Mezi oranžové státy patří — Finská republika, Řecká republika, Islandská republika, Norské království.

? VYSOKÉ RIZIKO: V případě cest z červených zemí bude povinnost předložit před vstupem do ČR antigenní nebo PCR test ne starší než 48 hodin. V případě červených zemí pak musí osoba nejpozději do pěti dnů podstoupit druhý PCR test provedený v ČR. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. Při cestách je zároveň povinnost vyplnit elektronický příjezdový formulář, jehož vyplnění bude společně s testem při vstupu kontrolováno. Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit roušku všude mimo domov. Mezi červené země patří — Belgické království, Bulharská republika, Chorvatská republika, Dánské království, Francouzská republika, Italská republika, Kyperská republika, Lichtenštejnské knížectví, Lucemburské velkovévodství, Maďarská republika, Maltská republika, Nizozemské království, Polská republika, Rakouská republika, Rumunská republika, Spolková republika Německo, Švédské království, Švýcarská konfederace a Azorské ostrovy (Portugalská republika), Madeira (Portugalská republika), Kanárské ostrovy (Španělské království).

?⚫ VELMI VYSOKÉ RIZIKO: Na cesty z tmavě červených zemí se budou aplikovat nejpřísnější epidemiologická opatření. To znamená povinné předložení prvního PCR testu ne staršího než 48 hodin před vstupem do ČR a následně druhého PCR testu provedeného v ČR nejdříve po pěti dnech od vstupu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov. Při cestách je zároveň povinnost vyplnit elektronický příjezdový formulář, jehož vyplnění bude společně s testem na vstupu kontrolováno. Mezi tmavě červené země patří všechny členské státy EU a třetí země, které nejsou uvedeny v zelených, oranžových nebo červených kategoriích.

V platnosti zůstává řada výjimek pro mezinárodní dopravu, tranzit, pendlery, nebo pro ty, kteří potřebují jezdit přes hranice kvůli střídavé péči o děti. Nezbytné cesty bude nutné nově stihnout za 12 hodin.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nadále nedoporučuje cestovat, pokud to není nezbytně nutné.

⚠️ POZOR! Každá země má vlastní pravidla pro vstup na své území. Uvedené informace se týkají pouze vstupu na území ČR.

ℹ️ Rozcestník — aktuální informace k cestám do zahraničí ➡bit.ly/3oJOSa4

ℹ️ Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ➡bit.ly/2K6OW4R

Facebook Comments